Üdvözlök újra minden kedves olvasót!
Köszönöm az érdeklődést. Összesen 900 alkalommal lett megnyitva valamely bejegyzésem. Ezt külön köszönöm. Amennyiben valakinek kérdése lenne egy-egy témával kapcsolatban, írja be kommentbe! Onnan is inspirálódnék újabb bejegyzések elkészítéséért.
A pekingi Sinovac Life Sciences által fejlesztett védőoltásról olvashatnak ebben a bejegyzésben, melynek (nem túl fantáziadús) neve CoronaVac. A CoronaVac (nekem is szoknom kell a nevet, a magyar szójáték miatt) egy elölt SARS-CoV-2 koronavírust tartalmazó vakcina (ami azt jelenti, hogy "hagyományos" típusú vakcina). Ez sem okozhat megbetegedést, azonban az összes többi, régi vagy új technológiával legyártott vakcinához hasonló mellékhatások kiváltására képez.
A vakcina vizsgálati eredményeiről szeretnék írni. Mielőtt azonban erről szó esne, nem hagyhatom ki azt, hogy meséljek egy "kis" tudományról is. Mint minden gyógyszert és vakcinát, ezt a védőoltást is ki kellett fejleszteni, majd azt követően ki is kellett próbálni, a biztonságosság, tolerancia és immunogenitás szempontjából. A vizsgálat menete fázisokból áll. Gyógyszerek esetében és a vakcinák esetében is az fázisok elnevezése: Fázis I, II, III, IV. A Fázis I 10-100 emberen végezhető, a Fázis II max. 1000 egyénen, a Fázis III akár több tízezres egyénen is történhet. A Fázis IV pedig azt az időszakot öleli fel, amelyben már forgalomba helyezhető a készítmény, és minden megkezelt egyén vagy immunizált (beoltott) ember adatait nagy figyelemmel utánkövetik, valamint a felmerülő mellélhatásokat, incidenseket bejelentik és kivizsgálják. Ez az időszak egyes gyógyszerek esetében akár 5 év(!) is lehet. A Fázis IV stádiumig eljutó szerek (nagyon kevés kivétellel) hosszú évtizedekig maradnak közhasználatban. A fázisok időtartama leginkább attól függ, hogy az alkalmazott kezeléstől rövid vagy hosszab távon várunk el pozitív hatásokat. Így a vakcinák tesztelésére az első 2 fázisra kb. 3 hónap szükséges, megfelelő szervezés mellett a Fázis III kísérletek is legrosszabb esetben 1 éven belül már részeredményt adhatnak.
A CoronaVac sem volt más. Az adatok a The Lancet, egyik legelismertebb tudományos folyóiratból származnak. Ezen oltás esetében Fázis I és Fázis II tesztelések zajlottak le. Ennek eredményei a biztonságosság szempontjából igencsak jók (lást lennebb), a hatékonysága viszont széles tartományban mozog (62,5-92%).
A mellékhatások listája és ezek sorrendje a gyakoriság szempontjából: fájdalom az injekció helyén, fáradtság, hasmenés, láz, egyetlen allergiás reakció (csalánkiütés).
A Fázis I és Fázis II vizsgálatok alapján biztonságosnak tűnik a vakcina, azonban az alacsony (kevesebb, mint 1000) létszám miatt ezek az eredmények akár jelentősen is változhatnak a Fázis III vizsgálatok során.
Frissebb adatokkal a későbbiekben újra visszatérek a témához, lehetőleg az akkorra már 5 különböző gyártó által nyújtott készítmények összehasonlítását is elvégezhetem. Jelenleg a médiából vált ismertté, hogy sokkal kevésbé hatékony a CoronaVac, mint eleinte gondolták. A tudomány kritikus elvárásainak megfelelő adatok megjelenését követően mindenképp visszatérek erre a témára.
Idegen szavak:
Tolerancia=tűrés: valamely gyógyszerrel/méreggel/idegen anyaggal szembeni ellenállás, mellékhatások nélkül- vagyis beadjuk a szert és nem vált ki allergiás reakciót)
Immunogenitás: egy idegen molekula azon tulajdonsága, mely során a szervezetbe történő bejutást követően az immunrendszer a molekula ellen hatékony és tartós ellenanyag-termelése indul be - tehát vakcina esetében az oltóanyag azon képessége, hogy immunológiai választ vált ki
Megjegyzések
Megjegyzés küldése