Ultrafeldolgozott élelmiszerek
#ultra-feldolgozott élelmiszerek
Hízlal, alacsony vitamintartalmú, egészségkárosító és számos betegséget okoz az ultrafeldolgozott élelmiszerek csoportjába tartozó sok élelmiszer. Kivételek is vannak, nézzük a részleteket!
Az ultra-feldolgozott élelmiszerekkel (UPF) kapcsolatban a cukorbetegséggel való összefüggést vizsgáló kutatások eredményei arra utalnak, hogy bizonyos UPF fajták fogyasztása magasabb kockázatot jelenthet az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és más krónikus betegségek kialakulására. Az UPF-ek olyan élelmiszerek, melyeket sok összetevő felhasználásával és ipari folyamatok sorozatával állítanak elő, például extrudálással, olvasztással és hidrogénezéssel. Az ilyen ételek általában kevés teljes élelmiszert tartalmaznak és magas cukor-, só- és egészségtelen zsírtartalommal rendelkeznek. Ide tartoznak az édesített italok, a csomagolt snackek, a gyorsételek és számos kényelmi (félkész vagy kész) élelmiszer.
Ultrafeldolgozott élelmiszerek tudományos megközelítésben
A kutatások szerint azonban a cukorbetegség kialakulásának magas kockázata csak bizonyos UPF-fajtákkal társítható, mint például a készételek, a finomlisztből készült kenyerek, az édesített italok, a szószok és néhány fűszer és ízesítő. Más UPF-ek, mint a gabonafélék, a sötét- és teljes kiőrlésű kenyerek és a csomagolt édes és sós snackek, viszont csökkentett kockázatot jelentenek a cukorbetegségre.
A tanulmány társszerzője, Jean-Philippe Drouin-Chartier PhD, a Laval Egyetem Táplálkozástudományi Központjának kutatója, Quebec, Kanada, a Medscape Medical News-nak elmondta: "Bár a teljes kiőrlésű kenyereket ultra-feldolgozott ételeknek lehet tekinteni, ezek fogyasztását nem kell ellenezni. Tanulmányunkban azt tapasztaltuk, hogy a teljes kiőrlésű kenyerek fogyasztása fordított összefüggésben áll a 2-es típusú cukorbetegség kockázatával (tehát csökkenti a kockázatot - szerk. a sz.). Ez sok tanulmány által alátámasztott tény, amely összekapcsolja a diétás rostfogyasztást a jobb kardiometabolikus egészséggel."
Számos tanulmány több szemszögből vizsgálta az egyes UPF-ek hatását az emberi egészségre. Alapvetően kisebb mennyiségben és alacsonyabb gyakorisággal fogyasztva ezek a táplálékok nem okoznak komoly egészségügyi kárt, azonban a gyakori és nagy mennyiségben elfogyasztott ilyen ételek károsítják a szervezetünket. Egyrészt nincs bennük megfelelő hasznos tápanyag (vitaminok, nyomelemek stb.), másrészt a nagyon magas energiatartalmuk miatt már kisebb mennyiség elfogyasztása is néha túl sok energiabevitelt eredméyez, így segítve elő az elhízást. Ezek a folyamatok később cukorbetegséghez vezetnek, de emellett a magasvérnyomás-betegség is könnyedén kialakulhat, a számos egyéb elváltozás már csak "hab a tortán" (érszűkület, érelmeszesedés).
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek, mint társadalmi probléma?
Kiemelendő, hogy jelenleg a megvásárolható élelmiszerek közül az UPF típusúak a legolcsóbbak, így sokkal nagyobb költséggel (emellett odafigyeléssel és olykor iskolázottsággal - de olvasottsággal mindenképp) jár együtt a kevésbé feldolgozott, vagy minimálisan feldolgozott élelmiszerek beszerzése. Mi ennek a következménye? Egszerű a válasz a kérdésre: egyre több olyan ember aki anyagi vagy egyéb okokra visszavezethetően az UPF-eket teszi majd az asztalára, tehát egyre több orvosi ellátásra szoruló beteg ember a következménye. Ezen tényezők következménye gyakorlatilag a társadalmat egészében terheli (a már egyéb nagy anyagi, pszichológiai terhet jelentő népbetegségek mellett) úgy anyagi, mint egészségügyi szempontból.
Filozófikusan lehetne még sorolni sok tényezőt, de itt abba is hagyom és az olvasóra bízom a további felmerülő következményeket..
Mely élelmiszerek hízlalnak a leginkább? Következő bejegyzésemből ez is kiderül.
Jelen rövid cikkem (is) kizárólag tájékoztatási célú, nem minősül egészségügyi, orvosi tanácsadásnak! Amennyiben bárki bármilyen típusú reklám-gyanús szót, mondatot vél felfedezni az kizárólag a véletlen műve, ugyanis ilyen célom soha nem volt, és jelenleg sincs.
dr. Pál Sándor
Megjegyzések
Megjegyzés küldése