Mi is az a stressz?
Stressz és memória
A stressznek számos hatása van az agyra és az emlékezésre. Az egyik legjelentősebb hatás az, hogy a stressz negatívan befolyásolja a rövid távú emlékeket, vagyis megnehezíti az új információk megtartását és visszakeresését.
Ez a stresszhormonok (például kortizol) felszabadulásához vezethet, amelyek csökkentik a hippokampusz nevű agyi terület működését. A hippokampusz fontos szerepet játszik a rövid távú emlékek átalakításában hosszú távú emlékké, ezért a stressz hatására nehézségek merülhetnek fel az információk hosszú távú tárolásában.
Ezenkívül a stressz elősegítheti a meglévő emlékek átértékelését, megváltoztatását, torzítását, vagy akár a megszüntetésüket is, különösen ha az élmény vagy az emlék összefüggésbe hozható valamilyen kellemetlen vagy traumatikus élménnyel.
Másrészt azonban a mérsékelt stressznek lehetnek pozitív hatásai is, amelyek javíthatják az emlékezést. Például, a mérsékelt stressz stimulálhatja az agyat, fokozhatja a figyelem koncentrációját és az információk fókuszálását, amelyek javíthatják az emlékezetet. Azonban ha a stressz szintje túl magas vagy tartós, akkor ennek a hatása negatívan befolyásolja az emlékezetet.
Sőt, a túl hosszú ideig tartó stresszes állapot depresszióhoz is vezethet. Az arra hajlamosak esetén a depresszió kialakulása akár sokkal rövidebb idő alatt is végbemehet.
Stressz okozta emésztőrendszeri elváltozások
A krónikus stressz jelentős hatással lehet az emésztőrendszer működésére is. Amikor valaki hosszú ideig stressz alatt áll, a szervezete folyamatosan termel stresszhormonokat; legismertebb ilyen a kortizolt. Ez a hormon befolyásolja az emésztőrendszer működését, és a következő hatásokat okozhatja:
Lassul a gyomor és bélmozgás: A stresszhormonok hatására az emésztőrendszeri izmok összehúzódása és relaxációja lelassulhat, ez pedig lassíthatja a gyomor és bélmozgást. Ennek következtében az ételek lassabban haladnak át az emésztőrendszeren, ami emésztési problémákat okozhat, például puffadást, székrekedést, de hasmenést is.
Krónikus gyulladás alakul ki az emésztőrendszerben: A krónikus stressz hosszú távon gyulladásos folyamatokat is okozhat az emésztőrendszerben és az egész szervezetben. Az immunrendszer a stressz hatására ugyanis folyamatosan aktiválódik, és az állandó gyulladás pedig számos emésztőrendszeri problémát okozhat, például irritábilis bél szindrómát, gyomorfekélyt, gyulladásos bélbetegségeket vagy refluxbetegséget.
Csökken az emésztőenzimek termelődése: A stressz hatására csökkenhet az emésztőenzimek termelődése, amelyek segítenek az ételek emésztésében és felszívódásában. Ez pedig szintén emésztési problémákhoz vezethet.
Növekszik az éhség és az édesség utáni vágy: A stressz hatására az agyban növekszik az éhség és az édesség utáni vágy, ami miatt az emberek könnyebben fordulnak az egészségtelen ételekhez. Ez pedig további problémákat okozhat, például elhízáshoz vezethet, majd hosszabb távon akár cukorbetegséget is okozhat.
Összességében elmondható, hogy a krónikus stressz jelentős hatással lehet az emésztőrendszer működésére. A stressz kezelése, az egészséges életmód és az érzelmi jólét támogatása azonban segíthet csökkenteni az emésztőrendszeri problémákat.
A következő bejegyzésben a stressz további káros hatását fogom összefoglalni. Kérdést is elfogadok a hozzászólásoknál.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése