Orrspray-k és orrcseppek: Hatékony megoldások kóros orrüregi folyamatokra Az orrspray-k és orrcseppek széles körben alkalmazott gyógymódok az orrüregi gyulladások viszonylag gyors enyhítésére. Gyorsan enyhítik az orrdugulást és az orrnyálkahártya duzzanatát, de fontos megérteni az alkalmazás korlátait és a potenciális szövődményeket, különösen hosszú távú alkalmazás esetén. Ebben a cikkben az öt legfontosabb hatóanyag és jellemzőik olvashatóak gyermekek és felnőttek számára. Az 5 Legfontosabb Hatóanyag és Javallataik: 1. Oximetazolin: Felnőttek: Enyhíti az orrdugulást, érösszehúzó hatása által. Gyermekek: 6 év felett ajánlott!. 2. Xilometazolin: Felnőttek: Csökkenti az orrnyálkahártya duzzanatát, érösszehúzó hatása által. Gyermekek: 12 éves kor felett ajánlott!. 3. Kortikoszteroidok (pl. flutikazon): Felnőttek és gyermekek: Hatékonyan csökkenti, akár meg is szünteti az allergiás rhinitist (allergiás orrüregi nyálkahártya gyulladását) és akár az orrpolipokat is. 4. Nátrium-klorid o
Az új év, új reménnyel is kecsegtet a jelenlegi helyzetből való kiszabadulás kapcsán. Megjelentek az előző évben a vakcinák, viszont csak idéntől válnak majd elérhetővé a lakosság számára. Az oltási kampány korábban kezdőtött, erről sokat nem érdemes beszélni, a következtetéseket vonja le mindenki maga. Lényeg, hogy szakmámból adódóan lehetőség nyílt arra, hogy az oltást az elsők között megkaphassam. Élménybeszámoló és az oltásig vezető út, lennebb megtekinthető.
Miért döntöttem így?
A válasz egyszerű: a járvány megoldása a védőoltások kifejlesztése és széles körű alkalmazása. Ez adja a kérdésre a választ is, habár nem pont ilyen formában. Az oltóanyagfejlesztést figyelemmel követve, és a technológia alapvető működési elve miatt igencsak biztonságosnak mondható, emellett a rendelkezésre álló klinikai tesztelések eredményei alapján a hatékonyságuk is kiemelkedően magas (90% feletti). Ez alapján mérlegeltem (nem hosszú ideig) és hoztam meg a döntést: feliratkozom oltásra.
Miért kell előzetesen regisztrálni?
A technológia hátrányai között szerepel az is, hogy nagyon alacsony hőmérsékleten (-80 fokon - Celsius) kell tárolni az oltóanyagot. Ezt felolvasztás után viszonylag rövid idő alatt kell felhasználni, ami nehezíti az oltás lebonyolítását. Erre a megoldás az előzetes regisztráció. Nem csak úgy van, hogy mikor az embernek kedve van bemegy az oltópontra, és jelentkezik az oltásra. Ha így történne, az biztos nagy anyagi veszteséggel járna, azonban erre nincs lehetőség (kifejezetten kevés készítmény áll a rendelkezésünkre). Tehát előzetes regisztrációt követően a jelentkezők beosztását követően anyagi veszteség nélkül (az összes oltóanyagot felhasználva hatékonyan) lehet végrehajtani a védőoltást. Az időpontot megkaptam, megfelelt. Amennyiben felmerült, hogy nem felel meg, olyan jelentkezővel lehetett cserélni, aki ráért az én időpontomban felvenni az oltást, én meg mentem helyette.
Mi történt ezután?
Az időpontra pontosan érkeztem. Egy rövid kérdőív kitöltését követően (korábbi allergiás reakciók, szokásos kérdésekre kell felelni igen-nem stílusban) az inkeció beadására került sor, melyet követően 30 perces megfigyelés történt. A megfigyelés azt a célt szolgálja, hogy az esetlegesen előforduló allergiás reakciókat kezelni lehessen. Ezután haza lehet menni. Aki hamarabb szeretne távozni, azt is lehet, saját felelősségre, beleegyező nyilatkozat aláírását követően. Oltási igazolást is adnak, melyet meg kell őrizni, és a második adag beoltásakor kell újra felmutatni.
Az oltás után
A bal felkaromba, a delta izmomba adták az oltást. Nem is éreztem. Fájni csak itthon kezdett el, de mindvégig kibírható volt. Estére egy kis gyengeségérzetem volt, tompa fejfájással kísérve. Gyógyszert sem kellett rá alkalmaznom, másnapra meg is szűnt. Egyéb tünetet nem észleltem magamon, és nem befolyásolta semmilyen szinten a munkakedvem, életkedvem. Jelenleg 3 napom van arra, hogy a második adagot is megkapjam, és már nagyon várom, hogy essek túl rajta.
Egy kis kitérő
A védőoltásokat, a régészeti leletek alapján, Kínában feltehetőleg már i.e. 1000 évvel is alkalmazták kisebb méretű embercsoportokon, variola (feketehimlő) ellen. Ezt a fajta "védőoltást" kezdetlegesen alkalmazták. Szándékosan kis mennyiségű vírussal fertőzték meg az egészséges embereket, ugyanis a későbbiekben ezek esetében a betegség kialakult, de az adott fertőzöttek kisebb arányban haltak bele a fertőzésbe. Az akkori időkhöz képest azonban jóval magasabb szintre fejlődött a technika és a tudomány, hogy ezt óramű pontossággal is kivitelezni lehessen. Ez sikerült is.
A nagy kérdés: miért kell az oltás lehetőségével élni?
Azért, mert:
1. a járvány végét jelentheti
2. sokkal kevesebb az oltásból származó rizikó, mint a valós fertőzésé
3. ha beoltottak és megfertőz a vírus nagy eséllyel tünetmentesen vagy tünetszegény lefolyású lesz a betegésgem
4. ha beoltottak kisebb valószínűséggel tudok másokat megfertőzni
5. ha kellő számú embert oltanak be, akkor az életstílusunk hasonlíthat a megszokotthoz, ami úgy hiányzik
Megjegyzések
Megjegyzés küldése