Ugrás a fő tartalomra

Orrcseppek, orrspray-k használatáról

Orrspray-k és orrcseppek: Hatékony megoldások kóros orrüregi folyamatokra Az orrspray-k és orrcseppek széles körben alkalmazott gyógymódok az orrüregi gyulladások viszonylag gyors enyhítésére. Gyorsan enyhítik az orrdugulást és az orrnyálkahártya duzzanatát, de fontos megérteni az alkalmazás korlátait és a potenciális szövődményeket, különösen hosszú távú alkalmazás esetén. Ebben a cikkben az öt legfontosabb hatóanyag és jellemzőik olvashatóak gyermekek és felnőttek számára. Az 5 Legfontosabb Hatóanyag és Javallataik: 1. Oximetazolin: Felnőttek: Enyhíti az orrdugulást, érösszehúzó hatása által. Gyermekek: 6 év felett ajánlott!. 2. Xilometazolin: Felnőttek: Csökkenti az orrnyálkahártya duzzanatát, érösszehúzó hatása által. Gyermekek: 12 éves kor felett ajánlott!. 3. Kortikoszteroidok (pl. flutikazon): Felnőttek és gyermekek: Hatékonyan csökkenti, akár meg is szünteti az allergiás rhinitist (allergiás orrüregi nyálkahártya gyulladását) és akár az orrpolipokat is. 4. Nátrium-klorid o

Koronavírus-tesztek. Hogyan értékeljük?

 

Rengeteg embertől más és más, egyre különbözőbb és félreértett információkat és véleményeket hallok a koronavírus-tesztekkel kapcsolatosan. Sok vélemény szerint semmit nem ér, mások mindent biztosra vesznek a tesztekkel kapcsolatosan, azonban kevesen értik, hogy miről is szól ez az egész. Megpróbáltam tehát összeírni egy-két fontos tudnivalót mindegyikkel kapcsolatosan, előnyöket, hátrányokat és mindenféle korlátozottságát a különböző tesztekkel kapcsolatosan. 
A WHO szerint a világjárványt okozó új koronavírus elleni harc egyik fő eszközeként a vírus tesztelését szorgalmazza. A megfelelő kimutatási eljárás lehetővé teszi a fertőzés jelenlétének gyors felismerését és a beteg ellátását. A SARS-CoV-2 kimutatására többféle diagnosztikai teszt létezik, de nem mindegy, hogy melyiket mikor végzik el, de az sem, hogy mit szeretnénk megtudni: korábban átestünk-e már a fertőzésen, vagy hogy jelenleg fertőzöttek vagyunk-e.


A tesztelésekről általában

Alapvető, fontos tudnivaló, hogy laboratóriumi módszerekkel nagyon sok módon és nagyon sok technikával lehet különféle célú teszteket elvégezni. A tesztelésnek több célja is lehet, egyrészt diagnosztizálni lehet egy adott betegséget másrészt szűrővizsgálatként végezzük el a tesztet de az is lehet, hogy követni szeretnénk egy-egy fertőző vagy egyéb betegség miatt gondozott személy egészségügyi állapotát, mely meghatározó a további kezelés eldöntésében. 

Diagnosztikus tesztek: a páciens minden esetben egy adott megbetegedésre jellemző tüneteket tapasztal önmagán, amely miatt orvosi segítséget kér. Ilyenkor a tünetek egy adott betegség felé irányítják az orvos figyelmét, és megerősítés vagy kizárás céljából különböző laboratóriumi vizsgálatokat kérhet. A cél az, hogy bizonyítható legyen a gyanúnk. pl. Egy páciens mellkasi szúró fájdalommal, lázasan, köhögve, köpetürítéssel érkezik az orvoshoz. Felmerül a bakteriális tüdőgyulladás. Ilyenkor vérvétel és röntgen vizsgálat is történhet (utóbbi nem mindig feltétel). A vérből a különböző vizsgálatok kimutathatják a gyulladást és a röntgen pedig igazolja a gyanúnkat. Ennek alapján felírjuk a kezelést. 

Állapotfelmérés vagy követés céljából végzett tesztek: azokat a laboratóriumi vizsgálatokat nevezzük így, amelyeknél a cél nem feltétlenül az, hogy fény derüljön egy-egy betegség jelenlétére, mivel az már ilyenkor gyakran ismert, hanem inkább az orvos arra kíváncsi, hogy jó volt-e az alkalmazott kezelés, a betege otthonában megfelelően szedi a gyógyszereit, vagy általánosságban az állapotról és a betegség stádiumáról szeretne tájékozódni. pl. Folytatva az előző esetet, adjunk nevet a betegünknek. J. Ferenc tehát két hete igazoltan bakteriális tüdőgyulladásban szeenved, amelyet sikerült igazolni. Kezelést is kapott. Jelenleg (azaz két héttel a diagnózisa után) kontroll vizsgálaton van. Kíváncsiak vagyunk az állapotára. Újabb laboratóriumi vizsgálatot végzünk. A laboratóriumi vizsgálat során javult eredményekre számítunk. Ez a vizsgálat már nem diagnózis miatt történik, hanem tudni akarjuk, hogy mi lett a kezelésünk végeredménye, hogy van-e szükség további kezelésre, gyógyszerre, vagy nincs. 
Észlelhető tehát a különbség: egyszer ugyanazt a tesztet azért végezzük el, hogy igazoljunk egy gyanút, máskor pedig követjük vele a beteg állapotát. 

Szűrővizsgálat céljából olyan teszteket végzünk el, amelyek egy adott betegséget kimutatnak bármilyen tünet, gyanú jelenléte nélkül. Ilyenkor a tesztalany, a kíváncsi egyén eljön tesztelésre, tünetet vagy panaszt nem érez, viszont szeretné tudni, hogy a közeljövőben van-e szüksége egy bizonyos betegség kapcsán további vizsgálatra, esetleg meg kellene változtatnia az életmódot.
pl. Aktuális lesz a példa. Kovács úr arra kíváncsi, mivel már elmúlt 65 éves, hogy a prosztatája (dülmirigye, ami CSAK FÉRFIAKNAK VAN) állapota jó vagy sem. Panasza nincs. Egy vérvizsgálattal megállapítható, hogy van-e rizikója arra, hogy esetleg prosztatarákja legyen a közeljövőben. Ez a PSA (prosztata-specifikus antigén), vérből kimutatható, és ha magas vagy a korábbi méréshez képest rohamosan emelkedett, további vizsgálatra van szükség. 


Jöhet a lényeg...

A PCR SARS-CoV-2 teszt

Valójában ez egy RT-PCR (Real Time- Polymerase Chain Reaction) nevű teszt. Lényege, hogy a teszt a vírus génjének (vírus-RNS) egy részletét felismeri, miután sokszorosította azt. Ez azt jelenti, hogy elméletileg akár egyetlen (!) darab vírust is ki tud mutatni, amennyiben az jelen van. Azért a gyakorlat mégis mást mutat, és feltehetőleg több vírusra van szükség.
A teszthez a mintát orr-garatból veszik. A mintában a nyálkahártyáról lehámlott sejteket, valamint nyálkát, testnedvet lehet találni. Ebben, ha a mintavételezés jól történt, a fertőződést követően, általában a negyedik-ötödik napon található meg a vírus. Ez is lehet probléma, amennyiben a mintavételezés helytelenül történt (ami elég ritka most már), de még nagyobb probléma az, hogy ha "túl korán" vizsgáljuk az egyént, akkor is negatív lesz a vizsgálat, ha pl. két nap múlva már pozitív lenne (még nem volt elég az idő a vírusnak, hogy szaporodjon). Emiatt van szükség kettő alkalommal, egymástól 48 órányi idővel elvégzett tesztre, és még így sem 100%, hogy az egyén nem fertőzött. 
Még fontosabb, hogy amennyiben a teszt negatív, az érvényessége mégis csak addig tart, ameddig nem találkoztunk egy olyan személlyel, akiről nem tudjuk, hogy nem fertőzött (és ugye, akinek nincs 2 db friss tesztje, már nem számít veszélytelennek). 
Ezt a tesztet korábban kizárólag diagnózis céljából alkalmazták. Ez azt jelenti, hogy csak annál az embernél végeztek PCR tesztet (bármilyen vírus, baktérium vagy akár emberi eredetű gént ki tud mutatni), akinél a tünetei alapján felmerült a gyanú, hogy valamilyen betegsége van. (lehet vele genetikai betegséget is diagnosztizálni, vagy egyéb fertőzéseket is). 

SARS-CoV-2 antigén-teszt

Hasonló a PCR-hoz abban a tekintetben, hogy a vírus egy alkotóelemét (vírus specifikus antigénjét, vagy más szóval a rá jellemző antigént) azonosítja. A mintát is hasonlóan kell venni. Az időtartama a vizsgálatnak kb. 15-20 perc (szemben a minimum 1 napos PCR-al). 
A gond az ezzel a teszttel, hogy kis mennyiségű antigént kimutatni nem képes (vagyis a fertőzés fázisának a legelső napjaiban nem használható). Nagyobb mennyiségű antigént viszont a PCR-módszerhez hasonló biztonságossággal tud azonosítani, ilyenkor lesz a teszt pozitív.
Tehát ez történik: ha egy személy antigén-tesztje pozitív, akkor nem kell PCR tesztet végezni, ugyanis biztos, hogy ez is pozitív lenne. Az érme másik oldalán viszont a helyzet nem egyszerű: amennyiben negatív az antigén-teszt, úgy kötelező PCR módszerrel is ellenőrizni, hogy valóban negatív (mert ugye a PCR kisebb mennyiségű vírust is képes kimutatni, míg az antigén tesztnek van egy küszöbértéke - kell egy minimális mennyiségű vírus hozzá). 

SARS-CoV-2 antitest vizsgálat

Az antitest-vizsgálatot vérből kell elvégezni. Ehhez is idő kell. A lényege - elméletileg - az, hogy a fertőzésen tünetszegényen (nagyon minimális tünetekkel) vagy tünetmentesen átesett egyéneket ki lehessen szűrni. Időközben kudarcba fulladt ez a fajta tesztelés, és alább lehet látni, hogy miért. 
Öt kölönböző antitest létezik, de itt most kettőről elég beszélni. Antitestek akkor termelődnek, ha a szervezetünk megfelelő módon győzte le a kórokozót. Ezután kettő lehetőség van. Immunrendszerünk működéséből adódóan lehetőségünk van nagyon sok esetben az immunmemóriára. Vagyis megjegyezzük az idegen anyag elleni védelmünket, hogy az többé ne árthasson nekünk. A fertőzések ellen védő IgM és IgG a fontos. Az előbbi (IgM) akkor jelenik meg és akkor hatásos, amikor a fertőzés éppen zajlik (ha valakinél tehát IgM antitestet mutatunk ki, akkor tudjuk, hogy most épp meg van fertőződve). IgG antitestet a fertőzést követő periódusban lehet találni (elméletileg, amely az immunmemóriának köszönhető), amelynek a koncentrációja idővel folyamatosan csökken (ameddig nagyon alacsony lesz, néha annyira, hogy semmilyen teszttel nem lehet kimutatni - ilyenkor már nem is biztosít védelmet).
A koronavírus esetében a "rövid-távú" védekezés működni látszik, le tudjuk győzni a vírust, azonban az a gond, hogy a memória nem minden esetben alakul ki, vagy sokszor a kialakulást követően gyorsan eltűnik. Tehát az IgG sok esetben nem lesz mérhető a fertőzést követően. 
Íme egy szemléltető példa: 
Ferenc úr antitest vizsgálata során IgM antitestet igazoltak. Nátha-szerű tünetek miatt választotta az olcsóbb és gyorsabb tesztet. Ezután a PCR tesztje is pozitív lett, és tudjuk, hogy fertőződött. Szerencsésen kigyógyult, enyhe lefolyású betegsége volt. 2 hónap múlva újabb antitest vizsgálaton vesz részt, ekkor az IgG antitestje pozitív, tehát bizonyos fokú védettsége van a vírussal szemben. 
Mihály úr másként járt. A vírusfertőzést követően nagyon beteg lett, kórházi felvételre szorult. Helyrejött, és ezután antitest vizsgálatot végzett magán. Az eredménye negatív lett. Ennek a jelentősége nagyon nagy: újra megfertőződhet, és nem alakult ki az immunmemória. 

Tehát ha bárki antitest vizsgálata (akár öntesztelővel akár vénás vérből laboratóriumban) negatív lett, az nem azt jelenti, hogy a teszt rossz minőségű, hanem azt, hogy nem alakult ki immunmemória, és újra megfertőződhet a vírussal.

A vakcinák közül eddig a Pfizer-BioNTech Comirnaty nevű oltóanyagáról tudjuk (izraeli adatok alapján), hogy 92%-os hatékonyságú (ami azt jelenti, hogy 100 beoltott emberből a két oltást követően 92 ember esetében megfelelő immunválaszt váltott ki, és védettséget nyújt). Újabb adatok szerint a beoltottak kis százaléka kaphatja el a fertőzést. Továbbadásról még nem lehet tudni, azonban bíztatóak az eredmények, hiszen azt sugallják, hogy alapvetően elkapni is sokkal kisebb az esélyünk, ha beoltottak.

Megjegyzések

Legnépszerűbb posztjaim

A jelenleg elérhető védőoltások koronavírus ellen

Kedves olvasók! Köszönöm, hogy figyelemmel követik az írásaimat. Jelenleg azokról a vakcinákról lesz szó, amelyeket már engedélyeztek és azokról is amelyeket hamarosan forgalomba bocsáthatóvá nyilvánítanak.  Pál Sándor Korábban már írtam róla, hogy a technika előrehaladtával a vakcinagyártás folyamata egyre gyorsabb, valamint ugyancsak a technikai fejlődésnek köszönhető a biztonságosság és hatékonyság fokozódása is. A jelenlegi helyzet kialakulásának a legelején kezdődött el az a folyamat, amelynek következtében mindössze egy év alatt sikerült biztonságos és nagy hatékonyságú vakcinát előállítani több gyártó által is. Ennek nagy előnye van, hiszen a konkurencia mellett (mely egymásra általában pozitív hatást gyakorol a pontosabb és hatékonyabb, illetve biztonságosabb készítmények előállításának szempontjából) kiegyensúlyozza a kereslet-kínálat közötti nagy különbséget (merthogy szükség van vakinára, és több gyártó egyszerre sokkal több vakcinát képes előálltani, mint egyetlen cég).

Koronavírus elleni védőoltásokról

 Kedves Olvasók! Köszönöm a megtisztelő figyelmet. Örömmel láttam, hogy a várakozásaimhoz képest több emberhez is eljutott az írásom. Jelenlegi bejegyzésem sokkal mélyremenőbb lesz, próbálom csatolni azokat a weboldalakat, tudományos cikkeket elismert, világhírű szakirodalmi újságokból, melyek alapján az alábbiakat érthetően próbálom megközelíteni.  Pál Sándor A védőoltások működési elve Első, és legfontosabb dolog beszélni a védőoltásról és működésükről. Tulajdonképpen ezek olyan injekciók (általában, de vannak cseppek is, amit szájon át kell alkalmazni), amely számunkra - emberekre - veszélyes vírusok, baktériumok ellen hoznak létre hatékony védelmet. Ezt úgy érik el, mint ahogyan az előző bejegyzésben leírtam az immunválasz lépéseinél: az elölt vagy legyengített kórokozót (vírus tartalmú vakcina), vagy a kórokozó egy darabkáját (antigén tartalmú vakcina) esetleg újabban genetikai anyagot tartalmazó (mRNS - messenger-RNS=hírvivő RNS tartalmú vakcina) oldatot fecskendeznek az embe

A koronavírus-járványról

'Képzelje el a kedves olvasó, hogy kénye-kedve szerint azt tehet, amit csak szeretne, amikor azt szeretné. Természetesen, a normalitás határait betartva, de azért élje bele magát egy pillanatra, vagy akár hosszabb időre. Egy kellemes kis napozás az Adrián, netán sízés egy síparadicsomban, de akár a futballstadionban is ülhetne most, egy izgalmas mérkőzés közepén. ' "Várjunk csak, erre már egy jó ideje nincs "normális" lehetőségünk, ugyanis a világon létező szinte legkisebb, önálló élettani jelenségre képtelen, hagyományos mikroszkóppal sem látható, biológiai organizmus közbeszólt. " Pál Sándor Koronavírus A koronavírus új típusa, mely a hivatalos információk alapján 2019 novemberében fertőzte meg a legelső embert, felrázta az életünket. Mindannyiunkét, kétségtelenül.  A koronavírusok víruscsaládjénak összesen 23 alnemzetségéhez 38 faj tartozik, és igazoltan ezek közül mindössze 7 faj képes embert megbetegíteni. Ezek közül 4 olyan létezik, amely enyhe fel

Stressz - a modern ember ellensége

 Mi is az a stressz? Tudományos meghatározás értelmében bármilyen, az emberi szervezetet érő, külső vagy belső ingert stressznek nevezik. Az ilyen események által kiváltott kompenzációs válasz a stressz-válasz. A stresszorok típusa, időzítése és súlyossága határozza meg, hogy testünkben milyen reakció (stressz-választ) alakul ki. Ez lehet egyszerűbb, a szervezetünk egyensúlyától alig eltérő folyamat de akár életveszélyes vagy halálos hatású is. Sok esetben az egyes betegségek következményei és kialakulása is a stressz miatt alakul ki, pl. olyanok esetében akik stresszes környezetben élnek vagy dolgoznak, nagyobb kockázattal rendelkeznek számos betegség kialakulása szempontjából. Önmagában a stressz a betegségek és kórfolyamatok kiváltó oka, de súlyosbító tényezője is lehet. Tudta, hogy a stressz fogalmát magyar kutató, Selye János írta le? Könyvei 20-nál is több nyelven jelentek meg, és igazán maradandót alkotott munkásságával. Stressz és memória A stressznek számos hatása van az

Megbízható-e a kínai gyártású koronavírus elleni oltás?

Üdvözlök újra minden kedves olvasót! Köszönöm az érdeklődést. Összesen 900 alkalommal lett megnyitva valamely bejegyzésem. Ezt külön köszönöm. Amennyiben valakinek kérdése lenne egy-egy témával kapcsolatban, írja be kommentbe! Onnan is inspirálódnék újabb bejegyzések elkészítéséért.  Pál Sándor A pekingi Sinovac Life Sciences által fejlesztett védőoltásról olvashatnak ebben a bejegyzésben, melynek (nem túl fantáziadús) neve CoronaVac. A CoronaVac (nekem is szoknom kell a nevet, a magyar szójáték miatt) egy elölt SARS-CoV-2 koronavírust tartalmazó vakcina (ami azt jelenti, hogy "hagyományos" típusú vakcina). Ez sem okozhat megbetegedést, azonban az összes többi, régi vagy új technológiával legyártott vakcinához hasonló mellékhatások kiváltására képez.  A vakcina vizsgálati eredményeiről szeretnék írni. Mielőtt azonban erről szó esne, nem hagyhatom ki azt, hogy meséljek egy "kis" tudományról is. Mint minden gyógyszert és vakcinát, ezt a védőoltást is ki kellett fe

COVID-19 védőoltás és terhesség

A kisebb kihagyást követően, jöjjön egy olyan témakör, amely igencsak foglalkoztatja a közvéleményt, az érintetteken kívül a többiek is kíváncsiak erre.  Nem olyan rég (hisz egy év nem is olyan sok idő), egy, az életünket megváltoztató, új vírus által létrejött járvány kezdőtött el. A tudós-társadalom válasza gyors és hatékony volt. Soha nem látott, nemzetközi szintű együttműködés vette kezdetét, melynek során nagyon gyorsan, rövid idő alatt igencsak tekintélyes mennyiségű információ birtokába kerültünk a SARS-CoV-2 és az általa okozott COVID-19 betegség kapcsán. Innen már "csak" pénzre (nagyon nagyon sok pénzre) volt szükség ahhoz, hogy több gyártó is védőoltást tudjon kifejleszteni.  Az emberek hozzáállásán is nagyon nagy változást véltem felfedezni.  A járvány kezdetén az volt a kérdés, hogy mikor lesz vakcina, és hogy ugye minél hamarabb lesz. Amikor bejelentették, hogy elkészült, akkor nagyjából ugyanazok az emberek tették fel a kérdést, ami önmaguknak mondott ellent,

Beoltottak a koronavírus elleni védőoltással

Az új év, új reménnyel is kecsegtet a jelenlegi helyzetből való kiszabadulás kapcsán. Megjelentek az előző évben a vakcinák, viszont csak idéntől válnak majd elérhetővé a lakosság számára. Az oltási kampány korábban kezdőtött, erről sokat nem érdemes beszélni, a következtetéseket vonja le mindenki maga. Lényeg, hogy szakmámból adódóan lehetőség nyílt arra, hogy az oltást az elsők között megkaphassam. Élménybeszámoló és az oltásig vezető út, lennebb megtekinthető. Miért döntöttem így?  A válasz egyszerű: a járvány megoldása a védőoltások kifejlesztése és széles körű alkalmazása. Ez adja a kérdésre a választ is, habár nem pont ilyen formában. Az oltóanyagfejlesztést figyelemmel követve, és a technológia alapvető működési elve miatt igencsak biztonságosnak mondható, emellett a rendelkezésre álló klinikai tesztelések eredményei alapján a hatékonyságuk is kiemelkedően magas (90% feletti). Ez alapján mérlegeltem (nem hosszú ideig) és hoztam meg a döntést: feliratkozom oltásra. Miért kel

Mik azok az ultrafeldolgozott élelmiszerek? Cukorbetegséghez vezetnek?

Ultrafeldolgozott élelmiszerek #ultra-feldolgozott élelmiszerek Hízlal, alacsony vitamintartalmú, egészségkárosító és számos betegséget okoz az ultrafeldolgozott élelmiszerek csoportjába tartozó sok élelmiszer. Kivételek is vannak, nézzük a részleteket! Az ultra-feldolgozott élelmiszerekkel (UPF) kapcsolatban a cukorbetegséggel való összefüggést vizsgáló kutatások eredményei arra utalnak, hogy bizonyos UPF fajták fogyasztása magasabb kockázatot jelenthet az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és más krónikus betegségek kialakulására. Az UPF-ek olyan élelmiszerek, melyeket sok összetevő felhasználásával és ipari folyamatok sorozatával állítanak elő, például extrudálással, olvasztással és hidrogénezéssel. Az ilyen ételek általában kevés teljes élelmiszert tartalmaznak és magas cukor-, só- és egészségtelen zsírtartalommal rendelkeznek. Ide tartoznak az édesített italok, a csomagolt snackek, a gyorsételek és számos kényelmi (félkész vagy kész) élelmiszer. Ultrafeldolgozott élelmisze

Stroke - tünetek, lehetőségek!

Mi is az a stroke?   Önmagában az angolszász kifejezés alatt azt az eseményt értjük, amely során a koponyán belül az agyszövet bármely területének vérellátási zavara miatt neurológiai tünetek jelentkeznek.  A jelentős veszéllyel járó betegséget az agyszövet oxigén- (és tápanyag) hiányos állapota hozza létre.  Az agyszövetünk a legérzékenyebb oxigén- és tápanyag-hiány szempontjából is, ezért néhány másodperc keringés-kiesés is elegendő akár az eszméletvesztéshez is.  Okairól rövid említést teszek csupán, és többek között ide tartoznak a magasvérnyomás, az érelmeszesedés, cukorbetegség, véralvadási zavarok is.  Tünetei Bonyolult a kialakulása, kétség nem fér hozzá, azonban mégis szinte mindenkinek fel kellene tudnia ismerni az embertársán az esemény következményeit, a tüneteket. Nem kell ehhez neurológusnak lenni, elegendő hozzá a kisebb megfigyelés, néhány kérdés feltevése is.  Ugyancsak az angolszász szakirodalomból inspirálódva, íme a FAST (Face, Arm, Speech és Time) mozaikszó.  Részl

A koronavírus mutációi

A koronavírus-járvány a kezdete óta mindennapossá vált, életünk részévé lett. Terjednek a rosszabbnál rosszabb, negatívnál negatívabb statisztikák, adatok és rémhírek (melyek néha hamisak) a jelenlegi helyzettel kapcsolatosan. Most a két újonnan megjelent mutációról lesz szó, és arról is, hogy ez mennyire veszélyes a jelenlegi álláspont szerint. Először is, érdemes beszélni magáról a mutációról, ennek hatásairól és hogy mi lehet a jelentősége. A mutáció folyamata bonyolult, lényege viszont egyszerű: az élőlény genetikai anyaga megváltozik annak reprodukciója során. Általánosságban a mutációk következménye lehet semleges (vagyis lényegében nincs számottevő változás, sem előny sem hátrány nem származik az egyes mutációk során), előnyös vagy hátrányos.  Az is megemlítendő, hogy a mutációk általában hátrányosak a komplex élőlények esetében, viszont akár előnyösek is lehetnek egysejtűek vagy annál kisebb organizmusok esetében. Egysejtűek, vagy vírusok esetében a mutációk általában nem g