Mi az, hogy "front"?
A front meteorológiai értelemben véve az a légtömeg, amely elválaszt két különböző (egymással ellentétes) jellemzőkkel rendelkező légtömeget (magas légnyomású levegőt az alacsonytól, hidegebb légtömeget melegebbtől, szárazabb levegőt a nagyobb páratartalmú, csapadékot hozótól). A fronthatás a fent leírt meteorológiai jelenségnek az emberi szervezetre gyakorolt hatása. A légtömegek közötti különbségek mértékével egyenesen arányos a rossz tapasztalatok erőssége is (tehát minél erőteljesebb a front - a különbség, mint hideg-meleg, magas légnyomás-alacsony légnyomás, annál rosszabban élik meg a frontra érzékeny emberek a tüneteiket). Különösen az asztmások, allergiások, valamint az idős emberek és a csecsemők lehetnek a érzékenyebbek. Az időjárási előrejelzések segíthetnek az embereknek felkészülni az előttük álló időjárási változásokra és minimalizálni az esetleges egészségügyi hatásokat.
Ki figyeljen, és mire?
A fronthatásoknak számos egészségügyi következménye lehet, amelyeket fontos kiemelni annak érdekében, hogy az emberek felkészüljenek és megfelelően tudják kezelni a meteorológiai jelenségek hatásait.
Az asztma által szenvedők különösen érzékenyek a hideg levegőre (hidegfrontok) és növelheti az asztmás rohamok kockázatát. Az allergiás állapotoktól szenvedőket különösen a hevesebb széllökésekkel járó és viharosabb időjárást hozó frontokra lehetnek érzékenyek. Ennek a magyarázata egyszerű, hiszen az allergéneket, legyenek azok akár a por, pollen vagy egyebek, a szél könnyen szállítja akár nagyobb távolságokról is (nem is olyan ritkán előfordulhat akár szaharai por is itt, a Kárpát-medencében). Az előrejelzésekkel akár jobban felkészülhetnek az asztmás betegek (biztosíthatják, hogy mindig legyen náluk eseti rohamot megelőző vagy gyógyító tulajdonságokkal rendelkező inhalációs készítmény) de az allergiás személyek is (akár megelőző tevékenységként orrspray alkalmazása, vagy antiallergén tabletta szedése a frontot megelőző estén).
Az ízületek és az izmok is érzékenyek lehetnek a frontokra, ami súlyosbíthatja az ízületi fájdalmakat és növelheti az izomfájdalmak és az izommerevség kockázatát. Ilyenkor célszerű a szokásosnál jobban felöltözni, jobban védekezni a hideg ellen, de akár a halasztható teendőket elmulasztani olyan időszakra, hogy kényelmesebb legyen.
Nem ritkán a fronthatások migrénrohamokat és erős fejfájást okozhatnak. Ugyan az előrejelzés segíthet felkészülni a kellemetlenségekre, de a migrént okozó heves légnyomásváltozás ellen nincs igazán védekezési lehetőség. Ilyenkor a meglévő és jól bevált gyógyszereket lehet beszerezni, és minél többet pihenni (mely a migrén és fejfájás tüneteit a legtöbb esetben enyhítheti).
Emellett a frontok és az időjárási változások hatása növelheti a vérnyomást és az akut (heveny, hirtelen kialakuló) szívbetegségek kockázatát, ami különösen fontos azok számára, akiknek már van szív- és érrendszeri betegségük. A kardiovaszkuláris (szív-érrendszeri) betegségek kockázatát befolyásoló tényezők között a meteorológiai jellemzők is szerepelnek. A környezeti hőmérséklet, hideg vagy meleg levegőnek való kitettség és a hőhullámok növelhetik az akut koszorúér-szindrómák (szívinfarktus, mellkasi panaszok) kockázatát. Az eső/hó, csapadék, a páratartalom, az atmoszférikus nyomás, a napsütéses órák, a szél ereje és iránya is összefüggésben állhatnak a halálos és nem halálos szív- és érrendszeri betegségek előfordulásával.
Első a felkészültség
A hidegfrontok és a hideg időjárás általában a legkárosabb időjárási jelenségek közé sorolhatók orvosi szempontból. Valójában a gyors mértékű, néhány óra alatt bekövetkező (mely sajnos egyre gyakoribb és egyre hevesebb) időjárás-változások jelentik a szervezetünk alkalmazkodóképessége szempontjából a legnagyobb kihívást. A meglévő veleszületett (asztma, allergia, genetikai betegség stb.) vagy szerzett (magasvérnyomás, cukorbetegség stb.) betegségek miatt a szervezetünk adaptációja a bizonyos környezeti körülményekhez nehezített. Ezen esetekben a heves fronthatás sokkal erősebben és sokkal rosszabbul érinti az ilyen embereket, ráadásul a klímaváltozás következményeként egyre szeszélyesebb időjárásunk csak emeli a kellemetlenségeket. A fenti tanácsokkal talán némileg enyhíthetőek a káros következmények és a negatív élmények száma is.
Jelen rövid cikkem (is) kizárólag tájékoztatási célú, nem minősül egészségügyi, orvosi tanácsadásnak! Amennyiben bárki bármilyen típusú reklám-gyanús szót, mondatot vél felfedezni az kizárólag a véletlen műve, ugyanis ilyen célom soha nem volt, és jelenleg sincs.
Dr. Pál Sándor
Megjegyzések
Megjegyzés küldése