Ugrás a fő tartalomra

Orrcseppek, orrspray-k használatáról

Orrspray-k és orrcseppek: Hatékony megoldások kóros orrüregi folyamatokra Az orrspray-k és orrcseppek széles körben alkalmazott gyógymódok az orrüregi gyulladások viszonylag gyors enyhítésére. Gyorsan enyhítik az orrdugulást és az orrnyálkahártya duzzanatát, de fontos megérteni az alkalmazás korlátait és a potenciális szövődményeket, különösen hosszú távú alkalmazás esetén. Ebben a cikkben az öt legfontosabb hatóanyag és jellemzőik olvashatóak gyermekek és felnőttek számára. Az 5 Legfontosabb Hatóanyag és Javallataik: 1. Oximetazolin: Felnőttek: Enyhíti az orrdugulást, érösszehúzó hatása által. Gyermekek: 6 év felett ajánlott!. 2. Xilometazolin: Felnőttek: Csökkenti az orrnyálkahártya duzzanatát, érösszehúzó hatása által. Gyermekek: 12 éves kor felett ajánlott!. 3. Kortikoszteroidok (pl. flutikazon): Felnőttek és gyermekek: Hatékonyan csökkenti, akár meg is szünteti az allergiás rhinitist (allergiás orrüregi nyálkahártya gyulladását) és akár az orrpolipokat is. 4. Nátrium-klorid o

Mely élelmiszerek hízlalnak a leginkább?

Az élelmiszerekről általánosságban

Az élelmiszerek alapvető energetikai szükségleteinket elégítik ki, gondolná a többség, de sajnos ez csak részben igaz. Igaz, hogy az emberi szervezetünk egy csodálatos gépezet, és nagyon sokféle, több százezer típusú molekula előállítására képes, azonban olyan anyagok is vannak, amelyek - bár egyszerű szerkezettel bírnak - sem megemészteni nem vagyunk képesek (pedig szerves anyagok, mint a cellulóz - ebből készül a papír, növényi eredetű szénhidrát, mely szerkezetéből adódóan emészthetetlen az emberek számára és csak a kérődző állatok képesek feldolgozni és hasznosítani), sem előállítani nem tudjuk ezeket (esszenciális zsírok, esszenciális aminosavak - ezekről egyesek hallhattak líceumban/gimnáziumban kémia órán). Az élelmiszerek ezen nélkülözhetetlen anyagok forrásai is, emiatt szükséges a változatos étrend. Banális a példa, de zsíros kenyérrel is biztosítható az energetikai ellátásunk, csakhogy ez korántsem egészséges, nem tartalmazza ugyanis azokat a nyomelemeket, és már felsorolt molekulákat, amelyek nélkül egyre nehezebben működik a szervezetünk. 
Alapvetően 50-55%-a a táplálékunknak ideális esetben szénhidrát (babfélék, krumpli, lencse, kukorica, borsó teljes kiőrlésű lisztből készült pékáru), és még ideálisabb esetben minimális mennyiségben tartalmaz glükózt, zaharózt (sima cukor, amit nap mint nap használunk), fruktózt, és a lehető legtöbb keményítő és komplex molekulák formájában jut be szervezetünkbe (teljes kiőrlésű lisztből készült ételek, magas szénhidráttartalmú zöldségek, rostos zöldségek). Zsírból a fogyasztott táplálék kevesebb, mint 10%-a kellene, hogy álljon és a maradékot proteinforrást jelentő húsok, növények kellene kitegyék.
Az élelmiszereknek van tápértéke, és ezt a belőlük származó energiasűrűségre értjük. Nem bonyolult, de a lényeg, hogy kilokalória (kcal) a mértékegysége, és egy normális felnőtt embernek naponta 2000 kcal a szükséglete (amennyiben közepes fizikai megterheléssel járó munkája van). Ez a szükséglet munkahelytől és napi tevékenységtől, hobbitól, egyszóval életviteltől függ.

Hízlaló élelmiszerek

A szükségesnél nagyobb tápértéknek megfelelő mennyiségű élelmiszer fogyasztása hízáshoz vezet. El is jutottunk a problémához, ugyanis általában nem veszik figyelembe (azok akik ki szeretnék számolni a szükséges mennyiséget) objektív módon a testmozgásukat (amit általában túlértékelnek) és az egyéb tényezőket sem. Nem egyszerű azért kiszámolni a szükségleteinket, de számos elérhető pontrendszer, online kitölthető kérdőív létezik, amely segítséget nyújthat számunkra, legalább a szükségleteink kiszámítására. Emellett a különböző élelmiszerek tápértéke is elérhető ingyenesen, magyar nyelven, ahol tetszőlegesen válaszható ki, hogy grammonként vagy darabonként szeretnénk információt egy-egy gyümölcs, zöldség, húsféle, felvágott, feldolgozott élelmiszer stb. tápértékéről. Ez utóbb ezen a linken található. Itt pedig egy kalkulátor található, melyben megbecsülhetjük, hogy mennyi a szükségletünk.

A hízlaló élelmiszerek elnevezés eléggé megtévesztő lehet, ugyanis logikusan végiggondolva, bármit eszünk hízlalhat, ha elegendő mennyiséget fogyasztunk belőle. Kicsit "plasztikus", de ha túl sokat eszünk, mindegy mennyire egészségesnek mondott táplálékról van szó, egyszerűen hízlaló, mert túl sok jutott be a szervezetünkbe. A többletet ledolgozhatjuk mozgással, sporttal, de ha erre nincs lehetőség a rohanó mindennapjainkban, vagy inkább olyan tevékenységet szeretünk (horgászat), ami igazából nem testmozgást igényel, akkor muszáj kevesebb mennyiséget elfogyasztani. Így is csak megtartjuk a jelenlegi súlyt, a fogyáshoz még drasztikusabb lépésekre és elszántságra van szükség. 

Sokat lehetne írni (hiszen egy egész tudományágról beszélünk) a helyes étkezésről, de amit én kiemelnék most, az igazából az egyensúlyok eltolódása. Vagyis törekedni kellene arra, hogy az egy nap alatt elfogyasztott ételeink nagyjából 50%-ban szénhidrátot, kevesebb, mint 10%-ban zsírt és a maradék 35%-ban fehérjéket (proteineket) tartalmazzon. Mi a maradék? A gyümölcsök. Ezt is kellene ugyanis napi rendszerességgel fogyasztanunk. Szerintem kevesen teszik ezt, pedig nagy szükség lenne rá. Kimaradt a víz, de megemlítem. 2 liter elfogyasztása javasolt lenne mindenképp, fontos része ugyanis a megfelelő anyagcsere-folyamatok lezajlásához. Sok-sok veszélyt okozhat hosszabb távon a vízhiány a szervezetben, erről később ejthetnék néhány szót.

Étkezésünk lehet teljesen vegetáriánus (ezzel kapcsolatban megosztó a rendelkezésre álló tudomány, és külön cikket érdemel a téma) vagy vegyes (állati és növényi) eredetű. A legfontosabb az, hogy ha túl sok cukrot és gyorsan felszívódó (magas glikémiás index-szel rendelkező) szénhidrátot (fehér lisztből készült péksütemények, kenyér) fogyasztunk, túl nagy arányban (50% helyett 70%), akkor azzal emelkedik a cukorbetegség kialakulásának veszélye. A túl sok protein az arra hajlamosoknál veseproblémákat, húgyúti kövesedést, köszvényt okozhat. A magas zsírtartalmú ételek aránytalanul sok mennyiségű gyakori fogyasztása (gondoljunk a sok zsíros ételre, kolbászra, császárszalonnára stb.) pedig emeli az érelmeszesedés, szívinfarktus, stroke, stb kockázatát. A sóra is figyelhetünk, és bár tápértéke nincs, ízesítőnek mindenki használja, de a túl nagy mennyiség magasvérnyomást okozhat. 

Mi a következtetés? Miért beszélek ezekről, és miért nem hozok konkrétumokat? Különbözőek vagyunk, és szinte meggyőződésem, hogy egyforma étrend szerint beállítani egy-egy ember vagy egy csoport étkezési szokásait közel lehetetlen, de ha be is tartaná mindenki, a hatás úgysem lenne egyforma csak hasonló. Tehát inkább az egyensúlyra és az arányok betartására kellene figyelnünk. Az ehhez szükséges recept hozzávalói sajnos hiányosak: megfelelő általános ismeretek a táplálkozással kapcsolatosan (ilyenekről az iskolában nem szól egy lecke sem, de remélem tévedek), fegyelem és anyagi háttér a változatos étrend finanszírozására (ugyanis általában sajnos a legolcsóbb ételek a legegészségtelenebbek).

A cikk címe egyszerű kérdés, de azt megválaszolni nehéz. Lehet listázni azokat az élelmiszereket, amelyek leginkább hízlalnak, ezek azonban iránymutatóak. Számos lista érhető el a publikum számára, és nem ez a fontos. A mennyiség és az egyensúly a fontos, amit fennebb már említettem.

Komplex a probléma, és a társadalom egyre nagyobb részét súlytó mind az elhízás mind az ennek talaján kialakuló betegségek is. Mi a megoldás? Egyénileg is tehetünk saját egészségünkért, szükség lenne azonban az oktatásra, megfelelő támogatásra (pl. az élelmiszeripar megsegítése és ösztönzése az egészségesebb tápanyagok elérhetőségének megvalósítására - olcsóbb hozzáférést biztosítani az átlag emberek számára). Mikor következik ez be? Nem lehet tudni, de ha ezzel senki sem foglalkozik, akkor soha nem lesz semmilyen változás? 

Ide illik egy rövid kérdésre adott rövid válasz is: "-Meddig kell még várni, hogy jobbra forduljanak a dolgok?; - Ha várunk, akkor sokáig." 


dr. Pál Sándor


Megjegyzések

Legnépszerűbb posztjaim

A jelenleg elérhető védőoltások koronavírus ellen

Kedves olvasók! Köszönöm, hogy figyelemmel követik az írásaimat. Jelenleg azokról a vakcinákról lesz szó, amelyeket már engedélyeztek és azokról is amelyeket hamarosan forgalomba bocsáthatóvá nyilvánítanak.  Pál Sándor Korábban már írtam róla, hogy a technika előrehaladtával a vakcinagyártás folyamata egyre gyorsabb, valamint ugyancsak a technikai fejlődésnek köszönhető a biztonságosság és hatékonyság fokozódása is. A jelenlegi helyzet kialakulásának a legelején kezdődött el az a folyamat, amelynek következtében mindössze egy év alatt sikerült biztonságos és nagy hatékonyságú vakcinát előállítani több gyártó által is. Ennek nagy előnye van, hiszen a konkurencia mellett (mely egymásra általában pozitív hatást gyakorol a pontosabb és hatékonyabb, illetve biztonságosabb készítmények előállításának szempontjából) kiegyensúlyozza a kereslet-kínálat közötti nagy különbséget (merthogy szükség van vakinára, és több gyártó egyszerre sokkal több vakcinát képes előálltani, mint egyetlen cég).

Koronavírus elleni védőoltásokról

 Kedves Olvasók! Köszönöm a megtisztelő figyelmet. Örömmel láttam, hogy a várakozásaimhoz képest több emberhez is eljutott az írásom. Jelenlegi bejegyzésem sokkal mélyremenőbb lesz, próbálom csatolni azokat a weboldalakat, tudományos cikkeket elismert, világhírű szakirodalmi újságokból, melyek alapján az alábbiakat érthetően próbálom megközelíteni.  Pál Sándor A védőoltások működési elve Első, és legfontosabb dolog beszélni a védőoltásról és működésükről. Tulajdonképpen ezek olyan injekciók (általában, de vannak cseppek is, amit szájon át kell alkalmazni), amely számunkra - emberekre - veszélyes vírusok, baktériumok ellen hoznak létre hatékony védelmet. Ezt úgy érik el, mint ahogyan az előző bejegyzésben leírtam az immunválasz lépéseinél: az elölt vagy legyengített kórokozót (vírus tartalmú vakcina), vagy a kórokozó egy darabkáját (antigén tartalmú vakcina) esetleg újabban genetikai anyagot tartalmazó (mRNS - messenger-RNS=hírvivő RNS tartalmú vakcina) oldatot fecskendeznek az embe

A koronavírus-járványról

'Képzelje el a kedves olvasó, hogy kénye-kedve szerint azt tehet, amit csak szeretne, amikor azt szeretné. Természetesen, a normalitás határait betartva, de azért élje bele magát egy pillanatra, vagy akár hosszabb időre. Egy kellemes kis napozás az Adrián, netán sízés egy síparadicsomban, de akár a futballstadionban is ülhetne most, egy izgalmas mérkőzés közepén. ' "Várjunk csak, erre már egy jó ideje nincs "normális" lehetőségünk, ugyanis a világon létező szinte legkisebb, önálló élettani jelenségre képtelen, hagyományos mikroszkóppal sem látható, biológiai organizmus közbeszólt. " Pál Sándor Koronavírus A koronavírus új típusa, mely a hivatalos információk alapján 2019 novemberében fertőzte meg a legelső embert, felrázta az életünket. Mindannyiunkét, kétségtelenül.  A koronavírusok víruscsaládjénak összesen 23 alnemzetségéhez 38 faj tartozik, és igazoltan ezek közül mindössze 7 faj képes embert megbetegíteni. Ezek közül 4 olyan létezik, amely enyhe fel

Stressz - a modern ember ellensége

 Mi is az a stressz? Tudományos meghatározás értelmében bármilyen, az emberi szervezetet érő, külső vagy belső ingert stressznek nevezik. Az ilyen események által kiváltott kompenzációs válasz a stressz-válasz. A stresszorok típusa, időzítése és súlyossága határozza meg, hogy testünkben milyen reakció (stressz-választ) alakul ki. Ez lehet egyszerűbb, a szervezetünk egyensúlyától alig eltérő folyamat de akár életveszélyes vagy halálos hatású is. Sok esetben az egyes betegségek következményei és kialakulása is a stressz miatt alakul ki, pl. olyanok esetében akik stresszes környezetben élnek vagy dolgoznak, nagyobb kockázattal rendelkeznek számos betegség kialakulása szempontjából. Önmagában a stressz a betegségek és kórfolyamatok kiváltó oka, de súlyosbító tényezője is lehet. Tudta, hogy a stressz fogalmát magyar kutató, Selye János írta le? Könyvei 20-nál is több nyelven jelentek meg, és igazán maradandót alkotott munkásságával. Stressz és memória A stressznek számos hatása van az

Megbízható-e a kínai gyártású koronavírus elleni oltás?

Üdvözlök újra minden kedves olvasót! Köszönöm az érdeklődést. Összesen 900 alkalommal lett megnyitva valamely bejegyzésem. Ezt külön köszönöm. Amennyiben valakinek kérdése lenne egy-egy témával kapcsolatban, írja be kommentbe! Onnan is inspirálódnék újabb bejegyzések elkészítéséért.  Pál Sándor A pekingi Sinovac Life Sciences által fejlesztett védőoltásról olvashatnak ebben a bejegyzésben, melynek (nem túl fantáziadús) neve CoronaVac. A CoronaVac (nekem is szoknom kell a nevet, a magyar szójáték miatt) egy elölt SARS-CoV-2 koronavírust tartalmazó vakcina (ami azt jelenti, hogy "hagyományos" típusú vakcina). Ez sem okozhat megbetegedést, azonban az összes többi, régi vagy új technológiával legyártott vakcinához hasonló mellékhatások kiváltására képez.  A vakcina vizsgálati eredményeiről szeretnék írni. Mielőtt azonban erről szó esne, nem hagyhatom ki azt, hogy meséljek egy "kis" tudományról is. Mint minden gyógyszert és vakcinát, ezt a védőoltást is ki kellett fe

COVID-19 védőoltás és terhesség

A kisebb kihagyást követően, jöjjön egy olyan témakör, amely igencsak foglalkoztatja a közvéleményt, az érintetteken kívül a többiek is kíváncsiak erre.  Nem olyan rég (hisz egy év nem is olyan sok idő), egy, az életünket megváltoztató, új vírus által létrejött járvány kezdőtött el. A tudós-társadalom válasza gyors és hatékony volt. Soha nem látott, nemzetközi szintű együttműködés vette kezdetét, melynek során nagyon gyorsan, rövid idő alatt igencsak tekintélyes mennyiségű információ birtokába kerültünk a SARS-CoV-2 és az általa okozott COVID-19 betegség kapcsán. Innen már "csak" pénzre (nagyon nagyon sok pénzre) volt szükség ahhoz, hogy több gyártó is védőoltást tudjon kifejleszteni.  Az emberek hozzáállásán is nagyon nagy változást véltem felfedezni.  A járvány kezdetén az volt a kérdés, hogy mikor lesz vakcina, és hogy ugye minél hamarabb lesz. Amikor bejelentették, hogy elkészült, akkor nagyjából ugyanazok az emberek tették fel a kérdést, ami önmaguknak mondott ellent,

Beoltottak a koronavírus elleni védőoltással

Az új év, új reménnyel is kecsegtet a jelenlegi helyzetből való kiszabadulás kapcsán. Megjelentek az előző évben a vakcinák, viszont csak idéntől válnak majd elérhetővé a lakosság számára. Az oltási kampány korábban kezdőtött, erről sokat nem érdemes beszélni, a következtetéseket vonja le mindenki maga. Lényeg, hogy szakmámból adódóan lehetőség nyílt arra, hogy az oltást az elsők között megkaphassam. Élménybeszámoló és az oltásig vezető út, lennebb megtekinthető. Miért döntöttem így?  A válasz egyszerű: a járvány megoldása a védőoltások kifejlesztése és széles körű alkalmazása. Ez adja a kérdésre a választ is, habár nem pont ilyen formában. Az oltóanyagfejlesztést figyelemmel követve, és a technológia alapvető működési elve miatt igencsak biztonságosnak mondható, emellett a rendelkezésre álló klinikai tesztelések eredményei alapján a hatékonyságuk is kiemelkedően magas (90% feletti). Ez alapján mérlegeltem (nem hosszú ideig) és hoztam meg a döntést: feliratkozom oltásra. Miért kel

Mik azok az ultrafeldolgozott élelmiszerek? Cukorbetegséghez vezetnek?

Ultrafeldolgozott élelmiszerek #ultra-feldolgozott élelmiszerek Hízlal, alacsony vitamintartalmú, egészségkárosító és számos betegséget okoz az ultrafeldolgozott élelmiszerek csoportjába tartozó sok élelmiszer. Kivételek is vannak, nézzük a részleteket! Az ultra-feldolgozott élelmiszerekkel (UPF) kapcsolatban a cukorbetegséggel való összefüggést vizsgáló kutatások eredményei arra utalnak, hogy bizonyos UPF fajták fogyasztása magasabb kockázatot jelenthet az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és más krónikus betegségek kialakulására. Az UPF-ek olyan élelmiszerek, melyeket sok összetevő felhasználásával és ipari folyamatok sorozatával állítanak elő, például extrudálással, olvasztással és hidrogénezéssel. Az ilyen ételek általában kevés teljes élelmiszert tartalmaznak és magas cukor-, só- és egészségtelen zsírtartalommal rendelkeznek. Ide tartoznak az édesített italok, a csomagolt snackek, a gyorsételek és számos kényelmi (félkész vagy kész) élelmiszer. Ultrafeldolgozott élelmisze

Stroke - tünetek, lehetőségek!

Mi is az a stroke?   Önmagában az angolszász kifejezés alatt azt az eseményt értjük, amely során a koponyán belül az agyszövet bármely területének vérellátási zavara miatt neurológiai tünetek jelentkeznek.  A jelentős veszéllyel járó betegséget az agyszövet oxigén- (és tápanyag) hiányos állapota hozza létre.  Az agyszövetünk a legérzékenyebb oxigén- és tápanyag-hiány szempontjából is, ezért néhány másodperc keringés-kiesés is elegendő akár az eszméletvesztéshez is.  Okairól rövid említést teszek csupán, és többek között ide tartoznak a magasvérnyomás, az érelmeszesedés, cukorbetegség, véralvadási zavarok is.  Tünetei Bonyolult a kialakulása, kétség nem fér hozzá, azonban mégis szinte mindenkinek fel kellene tudnia ismerni az embertársán az esemény következményeit, a tüneteket. Nem kell ehhez neurológusnak lenni, elegendő hozzá a kisebb megfigyelés, néhány kérdés feltevése is.  Ugyancsak az angolszász szakirodalomból inspirálódva, íme a FAST (Face, Arm, Speech és Time) mozaikszó.  Részl

A koronavírus mutációi

A koronavírus-járvány a kezdete óta mindennapossá vált, életünk részévé lett. Terjednek a rosszabbnál rosszabb, negatívnál negatívabb statisztikák, adatok és rémhírek (melyek néha hamisak) a jelenlegi helyzettel kapcsolatosan. Most a két újonnan megjelent mutációról lesz szó, és arról is, hogy ez mennyire veszélyes a jelenlegi álláspont szerint. Először is, érdemes beszélni magáról a mutációról, ennek hatásairól és hogy mi lehet a jelentősége. A mutáció folyamata bonyolult, lényege viszont egyszerű: az élőlény genetikai anyaga megváltozik annak reprodukciója során. Általánosságban a mutációk következménye lehet semleges (vagyis lényegében nincs számottevő változás, sem előny sem hátrány nem származik az egyes mutációk során), előnyös vagy hátrányos.  Az is megemlítendő, hogy a mutációk általában hátrányosak a komplex élőlények esetében, viszont akár előnyösek is lehetnek egysejtűek vagy annál kisebb organizmusok esetében. Egysejtűek, vagy vírusok esetében a mutációk általában nem g