Orrspray-k és orrcseppek: Hatékony megoldások kóros orrüregi folyamatokra Az orrspray-k és orrcseppek széles körben alkalmazott gyógymódok az orrüregi gyulladások viszonylag gyors enyhítésére. Gyorsan enyhítik az orrdugulást és az orrnyálkahártya duzzanatát, de fontos megérteni az alkalmazás korlátait és a potenciális szövődményeket, különösen hosszú távú alkalmazás esetén. Ebben a cikkben az öt legfontosabb hatóanyag és jellemzőik olvashatóak gyermekek és felnőttek számára. Az 5 Legfontosabb Hatóanyag és Javallataik: 1. Oximetazolin: Felnőttek: Enyhíti az orrdugulást, érösszehúzó hatása által. Gyermekek: 6 év felett ajánlott!. 2. Xilometazolin: Felnőttek: Csökkenti az orrnyálkahártya duzzanatát, érösszehúzó hatása által. Gyermekek: 12 éves kor felett ajánlott!. 3. Kortikoszteroidok (pl. flutikazon): Felnőttek és gyermekek: Hatékonyan csökkenti, akár meg is szünteti az allergiás rhinitist (allergiás orrüregi nyálkahártya gyulladását) és akár az orrpolipokat is. 4. Nátrium-klorid o
A túlsúly és elhízás
Nem mindegy, hogy valaki túlsúlyos vagy elhízott. Előbbi ugyanis lehet természetes (alkati sajátosság) is, míg utóbbi esetében szinte biztosan a testzsír tartalom túlzott felhalmozódásáról beszélünk. Az elhízásnak vagy más néven obezitásnak három fokozata ismert (1, 2, 3 fokú).
Annak megállapítása érdekében, hogy a testtömegünk kóros vagy sem, szükség van a magasságunkra (méterben) és testtömegünkre (kg-ban). E két számot egy online kalkulátorba is be lehet vezetni, de alapvetően ez egy egyszerű matematikai képlettel kiszámítható önmagunk által is: a méterben kifejezett magasságunk négyzetével kell elosztanunk a mért testtömegünket. Az így kapott eredmény pedig normális és szerencsés esetben 20-24.99 közötti kell legyen. 29.99-ig beszélünk túlsúlyról, majd ezt követően 34.99-ig 1-es, 39.99-ig 2-es és 40 felett 3-as fokú elhízásról beszélünk. Ez utóbbit még úgy is emlegetik, hogy morbid obezitás.
Kockázati tényezők az elhízás kapcsán
Az elhízás és túlsúly (természetesen a súlyosságtól függ, hogy mennyire nagy kockázatot jelent) komoly kockázati tényezőként szerepel glükóz-intolerancia és cukorbetegség kialakulására, de a szív és érrendszeri betegségek (érszűkület, magasvérnyomás-betegség, érelmeszesedés), anyagcserezavarok (pl. zsíranyagcsere zavarok) kialakulását is elősegíti. Ráadásul az elhízott emberek számára különösen nehéz és megterhelő egy olyan életmód kialakítása, amely a felesleges kilóktól megszabadítaná őket. Ez egyrészt kényelmetlen (mozogni kell, bizonyos ételeket, mint az ultrafeldolgozott élelmiszerek, gyorséttermi, kényelmi, félkész ételek) és akár költségesebb is lehet, mint elsőre tűnik, másrészt csak hosszú távon nyújt szemmel látható sikert, így igen magas az életstílus megváltoztatásának kezdeti pozitív hozzáállásából a negatívumok felé való eltolódás gyakorisága. Ráadásul akinek sikerül is lefogynia, nagyon gyakran idővel visszahízik vagy még rosszabb állapotba kerül, mint a kiindulási pont.
Legkisebb kockázatot jelent a túlsúlyosság (25-29.99), mely csak kismértékben járul hozzá a már felsorolt betegségek kialakulásához. Ezeknek a személyeknek az elhízás elkerülése a cél, ezt kell elősegítenie egy orvosnak a tanácsaival, javasolt ilyenkor a rendszeres sportolás és az elfogyasztott ételmennyiségre való nagyobb odafigyelés szorgalmazása.
A már jelentősebb rizikót jelentő 1. fokú elhízás esetén abszolút szorgalmazni szükséges az életmódváltás mellett a szigorú és kiegyensúlyozott étrendet, a testsúlycsökkentést és fizikai aktivitást is. Néha megfontolandó egy-egy gyógyszer alkalmazása is (mindig szakorvos rendeli el), bár konkrétan az elhízás ellen vagy fogyást előidéző biztonságos gyógyszer nem létezik (a létező kifejlesztett gyógyszerek okozta mellékhatások akár szívritmus-zavarhoz is vezethetnek).
Beszélni kell a 2 és 3 fokú elhízásról is. Ezekben az esetekben a legnagyobb kihívást az étrend megváltoztatása és szigorú betartása jelenti úgy a betegek, mint az orvosaik számára. Morbid obezitás (3. fokú) esetén a gyomorméretet csökkentő (átmenetileg vagy véglegesen) műtétek is javasoltak, de ezek általában csak a többi rendelkezésre álló nem sebészeti módszerek kipróbálásának kudarca esetén alkalmazottak.
Látható, hogy minél súlyosabb fokban elhízott egyénekről beszélünk, annál agresszívabb, erőteljesebb, radikálisabb és szélesebb körű beavatkozást javasolnak a legmodernebb orvostudomány ajánlásai, előtérbe helyezve a nem-sebészi módszereket.
COVID-19 kapcsán egy nagyon aggasztó adatot is meg kell osztanom a kedves olvasókkal, így a legvégén: az túlsúlyos és főleg obez betegek esetén a COVID háromszor-négyszer magasabb arányban volt halálos kimenetelű, mint a normális testsúlyú fertőzött társaiké.
Ez több tényezőnek is köszönhető, melyek közül a lényeget emelném ki: a zsírszövetet alkotó sejtek gyulladásos folyamatokat indítanak be, így krónikus, kis mértékű gyulladást okoznak a szervezetünkben. Tehát minél több a zsírszövet, annál több a gyulladás (ennek következménye sokféle betegség, agyvérzés, szívinfarktus stb.), és COVID betegség kapcsán pedig annál súlyosabb betegséglefolyásra kell számítani az elhízott betegek esetén. Fontos, hogy az elhízás miatt kialakuló cukorbetegség, magasvérnyomás-betegség még inkább növeli a halálozás mértékét a fertőzöttek körében.
Fogyni kell tehát és törekedni a testtömegünk normál tartományban való megtartására.
Jelen rövid cikkem (is) kizárólag tájékoztatási célú, nem minősül egészségügyi, orvosi tanácsadásnak! Amennyiben bárki bármilyen típusú reklám-gyanús szót, mondatot vél felfedezni az kizárólag a véletlen műve, ugyanis ilyen célom soha nem volt, és jelenleg sincs.
dr. Pál Sándor
"Nem mindegy, hogy valaki túlsúlyos vagy elhízott. Előbbi ugyanis lehet természetes (alkati sajátosság) " Alkati sajátosságot is ugyan úgy lehet nevezni elhízottnak vagy túlsúlyosnak, persze függ mekkora az elhízás mértéke. Ha van genetikai hajlama valakinek az elhízáshoz az nem azt jelenti hogy most túlsúlyos kell legyen és ez normális. Ha a családban mindenki "dundi" nem feltétlen kell megbélyegezni a következő generációt hogy ez pedig normális. Akinek genetikai hajlama van az elhízáshoz annak 2x annyira kell vigyáznia mit eszik, mit sportol na meg nagy akaraterővel megáldva. Mert ugyebár a levegőtől senki sem hízik el.
VálaszTörlésA BMI index alapján sem mennék minden esetben. Mert lehet valakinek BMI 30 ha alig van zsír a testén. Megfontolandó a derék bőség mérése mert lehet valakinek normális BMI indexe ha a zsírtöbblet mind a hasán van ami elősegíti a cukorbetegség, szívproblémák, bélrendszeri problémák kialakulását. Az elhízás egy globális járvány és ilyen kis cikkben nem hiszem, hogy bele lehetne foglalni. Lefogyni sem olyan egyszerű, rengeteg sok tényezőt kell figyelembe venni ami sokszor túl sok az embernek. Ezért van hogy a legtöbbje feladja és elkönyveli, hogy így is jó lehet az élet.
Alapvetően egyetértek minden hozzáfűzéssel. Nem is kívántam azonban "regényt" írni a részletekről, mert a testépítők, izmosabbak stb. esetén a BMI nem mérvadó. A genetikai hajlam is teljesen új bejegyzést is érdemelne, ráadásul, ha minden aspektusát meg kívánnánk vizsgálni, akkor szakcikkben is bő 15-20 oldalban lehet ezt megtenni, azonban közérthetően, azok számára, akiket valóban érdekel a téma azoknak elérhető számos könyv is. Azt akarom mindezzel mondani, hogy alapvetően laikusok számára egy kisebb mértékű szemléletformálási céllal írtam mindezeket.
TörlésKöszönöm a hozzászólást!