Orrspray-k és orrcseppek: Hatékony megoldások kóros orrüregi folyamatokra Az orrspray-k és orrcseppek széles körben alkalmazott gyógymódok az orrüregi gyulladások viszonylag gyors enyhítésére. Gyorsan enyhítik az orrdugulást és az orrnyálkahártya duzzanatát, de fontos megérteni az alkalmazás korlátait és a potenciális szövődményeket, különösen hosszú távú alkalmazás esetén. Ebben a cikkben az öt legfontosabb hatóanyag és jellemzőik olvashatóak gyermekek és felnőttek számára. Az 5 Legfontosabb Hatóanyag és Javallataik: 1. Oximetazolin: Felnőttek: Enyhíti az orrdugulást, érösszehúzó hatása által. Gyermekek: 6 év felett ajánlott!. 2. Xilometazolin: Felnőttek: Csökkenti az orrnyálkahártya duzzanatát, érösszehúzó hatása által. Gyermekek: 12 éves kor felett ajánlott!. 3. Kortikoszteroidok (pl. flutikazon): Felnőttek és gyermekek: Hatékonyan csökkenti, akár meg is szünteti az allergiás rhinitist (allergiás orrüregi nyálkahártya gyulladását) és akár az orrpolipokat is. 4. Nátrium-klorid o
Történelem
A morbus hungaricus eredeti jelentését sokan elfelejtették ugyan, de nem a gümőkór (vagyis tuberkulózis, TBC) hanem egészen más, a kiütéses tífuszt nevezték így a középkorban. Most, a modern Magyarországon talán az alkoholizmus lehetne az új morbus hungaricus, ugyanis az előkelő helyen szokott állni az ország alkoholfogyasztás terén, úgy férfiak, mint nők esetén.
A kiütéses tífuszra visszakanyarodva, ejtsünk néhány szót. Egy marburgi orvos (a Marburg vírus is szóba jöhet majd egyszer, talán csoportosítva az Ebolával) az 1500-as évek közepén nevezte el a magyarországi katonák sorai között pusztító betegséget morbus hungaricus-nak, amelyet a ruhatetű által de a szennyezett ivóvíz által is terjesztett baktérium (Rickettsia prowazekii) okoz. A kiütéses tífusz magas, több napig tartó lázzal, gyors szívveréssel és izomfájdalommal, súlyos esetben akut veseelégtelenséggel is jár, mind a mai napig a legfontosabb a higiéniai szabályok alkalmazásával történő megelőzés! Az antibiotikumok világában azonban már természetesen a betegség által okozott elhalálozás csekély.
Tuberkulózis mint morbus hungaricus
Az 1800-as évek közepe felé és nem egészen 100 éven át Európa-szerte pusztítani kezdett a gümőkór, tuberkulózis. Az antibiotikumok felfedezése előtt pedig a gümőkór gyógyíthatatlan betegség volt, a halált leggyakrabban tüdővérzés okozta fulladás vagy a súlyos vérveszteség okozta. (1928-ban Alexander Fleming fedezte fel az antibiotikumokat, elsőként a penicillint. Ez utóbbi eredményéért, Howard Florey és Ernst Boris Chain mellett Alexander Fleming közös orvostudományi Nobel-díjazottak voltak 1945-ben).
Ebben az időszakban Magyarországon volt a legsúlyosabb méretű ez a járvány, talán emiatt került elő újra a történelmi kifejezés. A népbetegségként számon tartott tuberkulózis gyors terjedésének okai lehettek pl. az arra az időszakra jellemző nyers tej fogyasztása (a nyers tej az, amit sosem pasztőrizálnak, vagy hőkezelnek, nem főznek fel, ez terjeszthet sokféle baktériumot, köztük a Mycoplasma tuberculosis nevű, TBC-t okozó batkériumot is), a nagyobb méretű demográfiai mozgások, háborúskodások.
A védőoltás (BCG - bacillus Calmette-Guerin) és antibiotikumok elterjedése, a rendszeres tüdőszűrés jelentős mértékben szorította vissza a TBC-t világszerte, így Magyarországon is, főleg a szocialista időszakban sikerült jelentősen visszaszorítani. Az új évezredben, Magyarországon a TBC előfordulása kb. nyolcszorosával csökkent 31 esetről 3.7 esetre 100.000 lakosra számolva.
Összegzés
A morbus hungaricust sikeresen, már két alkalommal, megfékezték. Az adatok alapján talán egy másik morbus hungaricus legyőzését kell megcélozni.
Míg a ferzőző betegségeket sikerül(het) megfékezni, van azért tér a javulásra. 2016-ban Magyarországon, a WHO (World Health Organization, Egészségügyi Világszervezet) adatai szerint a leggyakoribb betegség okozta elhalálozás a daganat volt, ezek közül a vastag- és végbéltumorok, a májdaganat és az emlődaganatok a leggyakoribbak, ilyen sorrendben. Ez megmutatja, hogy energiát, pénzt kell fektetni az átlag lakosság egészségügyi oktatására, megfelelő gyakoriságú, mennyiségű és minőségű szűrővizsgálatokba. A daganatos betegségek legfőbb jellemzője, hogy nehezen gyógyíthatók (hiszen daganattípusonként más és más sejtek alkotják ezeket, sőt, ezeken belül is nagyon nagy mértékű a genetikai sokszínűség, magyarul: oly sokféle altípusú daganatsejt létezik, mely szinte lehetetlenné teszi a jelenlegi tudásunk mellett egy megfelelő gyógymód kifejlesztését, hiszen csak egy-egy genetikai variánst lehet kezelni. Azonban egy daganatot több genetikai változatú alcsoportba sorolható daganatsejtek alkotnak, így csak egy részét tudjuk elpusztítani ezeknek, míg a másik fele villámgyorsan visszanő, ráadásul ez már a kezelésre egyáltalán nem reagál).
Jelen rövid cikkem (is) kizárólag tájékoztatási célú, nem minősül egészségügyi, orvosi tanácsadásnak! Amennyiben bárki bármilyen típusú reklám-gyanús szót, mondatot vél felfedezni az kizárólag a véletlen műve, ugyanis ilyen célom soha nem volt, és jelenleg sincs.
dr. Pál Sándor
Megjegyzések
Megjegyzés küldése