Hasmenés és hányinger
Gyakori Kézmosás Rendszeres kézmosással csökkenthető a vírusok terjedésének kockázata. Szappan és meleg víz használata hatékonyan eltávolítja a kórokozókat.
Folyadékfogyasztás Az elkerülhetetlen folyadékveszteség miatt fontos, a vízfogyasztás. A megfelelő mennyiség kb. 1,5 liter víz egészségeseknél, azonban intenzív hasmenéses napokon akár 3-4 liter is elfogyasztandó! Fontos még az alább is olvasható sópótlás. Az elektrolitokban gazdag italok segíthetnek az elvesztett sók és ásványi anyagok pótlásában.
Rehidráló oldatok: A rehidráló oldatok hatékonyan pótolják a folyadékot és az elvesztett elektrolitokat. Ezek különösen hasznosak, ha a hányinger és hasmenés erősebb.
Kis adagokban levő étkezés: Könnyebben emészthető, kisebb mennyiségű adagok elfogyasztása javasolt hányinger és hányás esetén, mert a gyomor terhelése így megfelelő szinten marad. Ráadásul ez elősegíti a gyógyulást is, hiszen ha az étkezés hányingert és hányást vált ki, akkor fokozza a tápanyag és elektrolitok kiürülését, nehezíti ezek pótlását.
Só pótlás Az elvesztett sók pótlására sós ételeket vagy házilag elkészített sóoldat fogyasztása javasolt. A megfelelő sószint fenntartása fontos a szervezetünk normál működéséhez.
Tea és párolt ételek Az enyhén párolt ételek és a tea könnyen emészthetőek. Natúr, lőszermentes húsokat, rizst, párolt zöldségeket ajánlott fogyasztani, kisebb adagokban(!).
Cukorfogyasztás kerülése A további irritáció elkerülésének elősegítése mellett, a cukorfogyasztás csökkentésével a fertőző vírus vagy baktérium számára fontos tápanyag sem jut be, mely a szervezetünk természetes védekezésének növelésével jár. Ez nem jelenti azt, hogy nem fogyaszthatunk kenyeret, de kerüljük a gyorsan felszívódó szénhidrátokat!
Szénhidrát-dús ételek fogyasztása A szénhidrátban gazdag ételek, például pirítós vagy keksz, könnyen emészthetőek és energiát biztosítanak. Ezen felsoroltak felszívódása lassú.
Gyógynövénytea Néhány gyógynövénytea, mint például a kamilla vagy a menta, segíthet enyhíteni a gyomorpanaszokat és csillapítani a hányingert.
Nyugalom és Pihenés A gyógyulás érdekében fontos a megfelelő pihenés és alvás. Aludni, pihenni szükséges, ilyen helyzetben nem szabad kispórolni a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenést a mindennapjainkból!
Amennyiben a nem/nehezen szűnő, rosszabbodó, makacs lázzal és egyéb fertőzésre utaló tünetekkel járó állapot kivizsgálást igényel, így ez esetben mihamarabbi orvosi ellátás szükséges!
dr. Pal Sandor
Megjegyzések
Megjegyzés küldése